Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi

Triz Örnekleri

 
Triz Örnekleri
Triz Örnekleri
 

Triz Örnekleri ve uygulama yöntemi bu makalemizde ele alınacaktır. Hemen, Triz örneği ile konumuza başlayalım. Fotoğrafta, şekli klasik şemsiyelerden farklı bir şemsiye var. Triz uygulanarak geliştirilmiş bu şemsiye, yağmurun geliş yönüne göre konumlandırılarak, ıslanmanızı engelliyor. Koruyuculuğu yüksek, verimli bir tasarım. Daha ilk örnekte, trizin yaratıcı gücünü görmüş olduk. Triz Nedir makalemizide okumanızı tavsiye ederiz.

 

Triz Problemleri

Triz problemleri için bir uygulama yapalım. Resimde görmüş olduğunuz tekerleğin, şöförlerden gelen geri bildiriminde, tekerlek aşınınca aracın daha az yakıt sarf ettiğini tespit etmişler. Tekerlekler yeniyken fazla yakıt tüketmesi probleminin kök sebebini şirket araştırmaya başlamıştır. Problemi ortaya koyup, triz uygulama örnekleri ile çözümü bulmuşlardır. Her katmanda farklı kanallar açılırsa, lastiğin verimliliğinin artacağını ve ömrünün uzayacağını tespit etmişlerdir.  Sonuç olarak 100bin km de, 1000lt yakıt tasarrufu sağlanmış ve %20 oranında lastiğin ömrü artmıştır. Karmaşık bir mühendislik problemi triz ile çözülmüştür. Sonuçta firma basit ama etkili buluşuna avrupa patent tescili yaptırmıştır.

 
Triz Uygulama Örnekleri
Triz Uygulama Örnekleri
Triz Yöntemi Örnekleri
Triz Yöntemi Örnekleri

Triz Eğitimi

 

Sizlerde Go2 Patents triz eğitimi ile ürünlerinizi iyileştirebilir ve patent başvurusu yapabilirsiniz. Triz eğitimi hizmetimiz içerisinde: Standart Triz matrix excel ve 40 buluş prensi ile birlikte YENİ Triz ARAÇLARI, uygulamalı örnekler ile anlatılmaktadır. Triz eğitimi hizmetimizden faydalanmak için butona basarak form doldurabilirsiniz.

 
Triz Eğitimi
Form için Butona Tıkla

Triz Uygulama Örnekleri

 

Triz yöntemi ile geliştirilmiş başka bir ürün, katlanabilir rüzgar türbini. Bu sayede ormanlara zarar vermeden rüzgar türbinini istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Yazın rüzgar alan bir yerden, kışın daha fazla rüzgar alan bir yere götürülebilinir. Yazın yaylaya, kışın köyde evinize veya tarlanıza kurabilirsiniz.

Triz eğitimi
 
Triz Ariz
Triz
40 Buluş Prensibi
40 Buluş Prensibi

Triz Örneği

Triz Yöntemi Örnekleri

 

İkinci örneğimizde, Triz yöntemi örnekleri için bisiklet hırsızlığı problemini tanımladık. Triz araçlarını kullanarak yaratıcı çözüm önerilerini tespit ettik. Bisiklet hırsızlığının önüne geçecek, yeni kilit sistemlerimizi videomuzda izleyebilirsiniz.

 
 

Triz uygulama örnekleri konusunu sizlere anlatmaya çalıştık. Yeni makalelerimizden haberdar olmak için Email adresinizi bize gönderin;

 

Tavsiye ettiğimiz,  Diğer makalelerimiz


# Triz Yöntemi Örnekleri # Triz Uygulama Örnekleri # Triz Örneği # Triz Örnekleri # Triz Uygulamaları