Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi

Triz Nedir

 
Triz Nedir
Triz Nedir
 

Triz Nedir : Mühendisler için problem çözme aracıdır. Triz problemi anlamanın ve problemi çözmenin sistematik bir yoludur. Yeni ürünler ve tasarımlar ortaya koymamızı sağlar. Klasik beyin fırtınası teknikleri, bilgilerimizin şans eseri ortaya çıkmasını sağlarken, Triz sistematik bir şekilde akıllıca bilgileri ortaya çıkarır. Triz inovasyonun önündeki engelleri ve önyargıları ortadan kaldırdığı için çok verimlidir.  Patent veri tabanında elde edilen öğrenilmiş bilgiler ve tecrübeler doğrultusunda Triz problemlere çözüm sunar. Triz Türkiye de yeni tanınmaya başlamıştır. Triz Örnekleri , makalemizide okumanızı tavsiye ederiz.

Triz Problemleri

Triz nedir sorusunu yanıtlayabilmek için Triz Problemleri ile ilgili basit bir örnek yapalım.

Eskiden hunilerin çıkıntısı olduğu için çekmecede yer tutmaktaydı ve çekmecenin kapanmasına engel olmaktaydı. Huni teknolojisinin problemini doğru tanımlayıp, Triz uyguladığımızda, iç içe geçen matruşka prensibine göre; Huni parçalara bölünüp, Esneklik kazandırılırsa, problemimiz çözülmektedir. Bu sayede  yukarıda şekilde görüldüğü gibi çekmecede az yer kaplamaktadır.

Triz Eğitimi

 

Triz Araçları

Go2Patents Triz eğitimi içerisinde, farklı triz araçları, triz uygulamaları ile anlatılmaktadır. Triz eğitimi hizmetimizden faydalanmak için butona basarak form doldurabilirsiniz.

 
Triz Eğitimi
Form için Butona Tıkla

Triz Uygulamaları

Triz Uygulama Örnekleri

 
Triz Uygulamaları
Triz Uygulamaları
 

Triz uygulamaları, farklı alanlarda kullanılabilir. Resimde kıvrılabilen, kara bastığınızda geniş yüzey oluşturan bir kar ayakkabısı görüyorsunuz. Aşağıda ise iç lastiği olmadığı için patlamayan bir tekerlek görüyorsunuz. Üzerinde deliklerle tekerleğin ataleti düşürülürken, esneklik özelliğide kazandırılmıştır.

Triz Problemleri
Triz Problemleri
 

Triz uygulama örneklerini videomuzda anlatıyoruz. Mühendislik alanında Triz tekniğinin ne kadar güçlü olduğunu videomuzdan öğrenin.

 
 

Triz nedir konusunu sizlere anlatmaya çalıştık. Makalelerimiz hakkında haberdar olmak için Email adresinizi bize gönderin;

 

Tavsiye ettiğimiz,  Diğer makalelerimiz


# Triz Nedir # Triz Yöntemi Nedir