Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi

Patent Alma Süreci Öncesi Neler Yapılır

 
Patent Alma Süreci
Patent Alma Süreci
 

Bu makalemizde girişimciler ve buluşcuların patent alma süreci öncesi neler yapılır ve dikkat etmeleri gereken konulara değineceğiz.

Patent Alma Nedir

Patent Alma Nedir : 20 yıl boyunca buluşun tekel hakkını sizlere veren belgeye sahip olma sürecidir.

 

Patent Nedir Video

 

Patent Nedir

Patent Nedir videomuzdan, detayları öğrenebilirsiniz. Patent için olması gereken şartları örneklerle sizlere anlattık.

Patent Çeşitleri

Üç çeşit patent vardır. Gizli patent, Ek patent ve Bölünmüş Patent. Detaylarını videolarımızda öğrenebilirsiniz. Patenti Ürün ve Proses için alabilirsiniz, Proses Patenti sayfamızıda incelemenizi öneririz.

Patent Çeşitleri Video

 
 
 
 

Patent Eğitimi Almak İstermisiniz ?

Go2 Patents firmasının patent eğitim hizmetinden faydalanmak isterseniz, butona tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz. Patent eğitimi ile geleceğinizi şimdiden garanti altına alın.

 
Patent Örnekleri Eğitimi
Eğitim Almak için Butona Tıkla

Patent Alma Süreci Öncesi İşlem Basamakları

 

1) Buluşcuların ilk yanılgıya düştüğü nokta, buluşlarının Dünyada eşsiz olduğunu düşünmeleridir. Sıkı bir patent araştırması sonucu buluşlarının benzerlerine ulaşılabilinir. Sonuç olarak, buluşunuz için iyi bir patent araştırması gerekir. Benzer buluşlar daha evvelden yapıldıysa, boşuna vaktinizi ve paranızı harcamamış olursunuz. Patent araştırmasının, milyonlarca patent arasından bulunabilmesi için bir uzman tarafından doğru olarak yapılması gerekir. Başvuru öncesi, patent araştırmasının kapsamlı yapılıp yapılmadığından emin olmalısınız. Videolarımızda patent araştırmasının önemini ve patent araştırma tekniğinin mantığını öğrenebilirsiniz.

Patent Araştırmasının Önemi

 

Patent Araştırması Nasıl Yapılır Teorisi

 

2) Buluşunuz, patent ve faydalı model belgesinin ikisiylede tescileniyor olabilir. Bazen, birisi daha avantajlı oluyor. İkisi arasında karar vermeniz gerekebilir. Detaylar için videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Patent mi, Faydalı Model mi?

 

3) Buluşcular, buluşlarının endüstriyel tasarım mı, yoksa faydalı model mi, yoksa patent mi olabileceği, konusunda kafa karışıklığı yaşıyorlar. Sorunun yanıtını videolarımızda bulabilirsiniz.

Patent, Faydalı Model, Endüstriyel Tasarım Arasındaki Farklar

 

Endüstriyel Tasarım ve Patent Arasındaki Fark

 

4) Buluşcular, muhakkak ürünün maketten prototipini yapmalıdır. Maketi, elinizdeki olanakları kullanarak basitçe yapabilirsiniz. Dünyanın en iyi elektrik süpürge firması bile maketlerini, kartonları keserek oluşturmaktadır. Farklı amaçlar ve alternatif kullanımlar için denemeler yapılmalıdır. Denemeler sonucunda, ürünü modifiye etmeniz gerekebilir. Maket çalışmaları önemli, aksi taktirdi, başkaları buluşunuz üzerinde çalışıp, ürün üzerindeki eksikler ve geliştirilecek yönleri için sizden önce başvuru yaparak, tescilleyebilir.  Toz torbasız elektrik süpürgesi için örnek prototip maket çalışmamız sonucunda, buluşumuzu nasıl geliştirdiğimizi videomuzdan izleyebilirsiniz. İkinci videomuzda, Dünyaca meşhur toz torbasız elektrik süpürgesi imalatçısının, nasıl arge yaptığını izleyebilirsiniz.

 

Maketten Prototip Yapma Video

Dünyanın En iyi Arge Merkezinin Sırları

 

5) Triz gibi yaratıcı düşünme teknikleriyle buluşunuzu geliştirebilirsiniz. Triz beyninizi yaratıcı düşünmeye zorlayan bir tekniktir. Belirli örneklerle sizleri farklı düşünmeye yönlendirir. Ürününüze farklı alternatifler bularak, buluş kapsamını genişletebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizi önünü keserek, patent savaşları başlatabilirsiniz. Trizin gücünü görmek için, Triz videomuzu izleyebilirsiniz.

 

Trizin Buluş Yaptırma Gücü

 

6) Buluşunuzu o ürünü kullanan ustalarla geliştirebilirsiniz. İşi ustasına sormanızda fayda var. Buluşunuzda eksik birşeylerin kalmasını istemezsiniz değil mi ?. Bilimsel araştırma yöntemleriyle, buluşunuzu bir adım öne götürebilirsiniz. Örnekler videomuzdadır.

 

Bilimsel Araştırma Yöntemleri

 

7) Eğer bir firmada çalışıyor iseniz, buluşunuzu tescillemeden önce aşağıdaki videomuzu muhakkak izlemelisiniz. Çünkü işverenin buluş haklarıda mevcuttur. Yanlışlıkla, kanunsuz bir işlem yapmamalısınız.

 

İşçi Buluş Hakları

 

8) Eğer üniversitede çalışıyorsanız. Buluşunuzu tescillemeden önce aşağıdaki videomuzu izlemelisiniz. Çünkü, sizlerin hakkı olduğu gibi, üniversiteninde buluş üzerinde hakları var.

 

Araştırma Görevlilerinin Buluş Hakları

 

9) Eğer Tübitak, Kosgeb  gibi kamu destekli projeler sonucunda buluşunuz ortaya çıktıysa, haklarınızın neler olduğunu öğrenmek için videomuzu izlemelisiniz. Çünkü devletinde, buluşunuz üzerinde hak iddia etme yetkisi var.

 

Devlet Teşvikli Projelerde Buluş Hakları

 

10) Patent başvuru maliyetlerinizi Tübitak ve Kosgeb destekleriyle düşürebileceğinizi unutmayın. Videolarımızda detaylı olarak teşvikler hakkında bilgi verilmektedir. Patent Teşvikleri video listesinin linkini tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Daha fazla bilgi için makalelerimizi okuyabilirsiniz

 

11) Patent yazımı sırasında patent kapsamınızın, alternatif çözümlerinizi içerip içermediğinden emin olmalısınız.

 

12) Patentinizin aşılıp aşılamayacağını, patenti yazan dışında, farklı bir uzmana test ettirebilirsiniz. Bu sayede buluşunuzun doğru tescilleneceğinden emin olabilirsiniz.

 

Ücretsiz Patent Sorgulama Nekadar Güvenilirdir

 

Detaylı ve doğru bir patent araştırması için günler gerekir. Patent araştırmasının yanında, ayrıca bulunan patentlerin incelenmesi gerekir. Ciddi emek harcanarak yapılan bir işin, bedelsiz olması düşünülemez. Buluşcuların ücretli yada ücretsiz yapılan patent araştırma sonuçlarının ne kadar sıhhatli olduğunu sorgulamaları gerekir.

 

Patent Alma Sürecindeki İşlem Basamakları

Aşağıdaki patent videomuzda, patent ne kadar sürede alınır, patent alma ücreti, patent alma sürecindeki işlem basamakları gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 

Patent Alma Süreci


# Patent Alma Süreci # Patent Çeşitleri # Patent Nedir # Patent Alma Nedir