Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi

inovasyon Nasıl Yapılır

 
inovasyon nasıl yapılır
inovasyon nasıl yapılır
 

Temel inovasyon kaynakları ile okulda teknoloji tasarım dersi için inovasyon nasıl yapılır, konusunu kısaca örnekleri ile makalemizde anlatılacaktır.

Bir Ürünün inovasyon Yolculuğu

Fotoğrafta görmüş olduğunuz bisiklet selesinin soğutma özelliği vardır. Bisiklet sürenlerin seleye temas eden bölgeleri çok terler, terlemeyi azaltmak için hava pompalı sele teknolojisi geliştirilmiştir. Teknolojiyi yaratırken, "Zararlı Etkeni Yok Etme" Tekniğini kullanmışlar. Bisiklet sürerken en zararlı etken titreşimdir. Sürücüye rahatsızlık verir. Titreşim, sürücünün yukarı, aşağı iniş hareketi yapmasına sebep olur. Sele içerisindeki hava çepleri sıkışma esnasında havayı dışarı hızlıca öfler. Bu sayede bisiklet sürücüsünün seleye temas ettiği bölgesinde terleme azaltılır. Şimdi zararlı bir etken bulun ve onu yok etmeye çalışın. Bu sayede teknoloji tasarım dersleri için yeni bir buluş yapacaksınız.

Temel inovasyon Kaynakları

Teknoloji Tasarım inovasyon Nasıl Yapılır

 

İnovasyon nasıl yapılır için bir diğer teknik, eskiden kullanılan teknolojiyi modernize ederek inovasyon yapılabilir. En iyi örnek, eskiden evleri temizlemek için kullanılan gırgır teknolojisinin modernize edilmesidir. Elektrik maliyetleri arttığı için, insan gücüyle çalışan gırgır daha rağbet görmektedir. Fakat gırgırı daha etkili ve verimli kullanabilmek için üzerine yeni teknolojiler koymalıyız. Birinci örneğimizde gırgırın rulo süpürge sayısı artırılıp, ucuna saplı fırça takılarak hem verimliliği artırılmış, hemde ergonomik hale getirilmiştir. Bu sayede yorulmadan, kısa sürede evinizi temizleyebilirsiniz. İkinci örneğimizde, rulo sisteminin etkisini artırmak amacıyla yanlardaki çöpleri toplayan döner başlıklı fırçalar yerleştirilmiştir.

teknoloji tasarım inovasyon fikirleri
Teknoloji Tasarım inovasyon Fikirleri
 
teknoloji tasarım inovasyon nasıl yapılır
Teknoloji Tasarım inovasyon nasıl yapılır
 

Yaratıcı Düşünme TRİZ Eğitimi Almak İstermisin?

Go2Patents Triz eğitimi ile daha yaratıcı düşünüp fikirlerini patent olarak tescilleyebilir ve buluşlarını satarak para kazanabilirsin. Geleceğini garanti altına almak için tek yapman gereken, butona basmak ve formu doldurmak olacak.

 
Triz Eğitimi
Form için Butona Tıkla
 

Bir diğer inovasyon nasıl yapılır tekniği, ilk önce hayatımızdan bir problemi tespit ediyoruz. İkinci planda o problemi çözecek buluşlar yapıyoruz. Örneğimizde, geceleri horlama ve nefes alma problemi olan insanlar için silikon delikli burun tıpası görüyorsunuz. Bu tıpa, burun deliklerinin gece uykuda açık kalmasını sağlayarak, iyi bir uyku almanızı sağlamaktadır.

 
inovasyon örnekleri nasıl yapılır
inovasyon örnekleri nasıl yapılır
 

Dördüncü inovasyon nasıl yapılır tekniği, ürün tasarımında en az iki malzemeyi birlikte kullanma tekniğidir. Bu teknikte, seçilen malzemelerin iyi olan özellikleri kullanılabilecek şekilde yeni ürünler tasarlanmaktadır. Örneğimizde bir bank görüyorsunuz, bankın oturma yeri normalde tahtadan tasarlanmaktadır. Tahta seçilmesinin ana amacı, sağlam olması ve ısıyı az iletmesidir. Tahtadan daha sağlam olan METAL malzeme kullanılmış olsaydı, kışın soğuk, yazında çok sıcak olurdu. Fakat, tahtanın zayıf yönü yağmura çok dayanıklı değil ve renkli yapılamıyor. Ancak vernik sürülerek koruma yapılabiliyor.Bu sebeple her yıl vernik bakımı yapılması gerekir. Tahtanın bu negatif özelliklerini ortadan kaldırmak, bankın bakım gerektirmeden daha uzun kullanılmasını sağlamak için yeni bir tasarım yapılmış. Tahtanın dış kısmına PVC plastik kutu koyulmuş. İki malzemenin üstün özellikleri tasarımda kullanılmış. PVC yağmura karşı koruyor, aynı zamanda dış ortama göre renkli üretilebiliniyor. Üstelik, PVC kolaylıkla bezle veya yağmur suyuyla temizlenebilir. Bank oturma yeri sadece PVC den üretilmiş olsaydı bir süre sonra kırılacaktır.

 
inovasyon nasıl yapılır kısaca
inovasyon yapımı
inovasyon yapımı
 

İnovasyon örnekleri ile nasıl inovasyon yapılır tekniklerine devam ediyoruz. Beşinci tekniğimiz, mevcut teknolojilerin kronik problemlerini tespit edip, problemi çözmek için mevcut teknolojinin tersini uyguluyoruz. Bu örneğimizde piyasada bulunan yatak bazalarının demir profil iskeletinin kırılması problemini ele aldık. Mevcut yataklar, yatağın baş kısmından kaldırılarak açılmaktadır. Maliyetler sebebiyle, demir profiller, ince seçilmekte ve buda kırılmalara yol açmaktadır. Yeni tasarlanan bir baza, TERSİNE bu kez yan taraftan açılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede, demir profillere gelen yükler azaltılmış ve kırılma problemi ortadan kalkmıştır. Üstelik, pistona gelen yükler azaldığı için, küçük piston seçilerek maliyetler dahada aşağıya çekilmiştir.

 
inovasyon ödevi nasıl yapılır
 

Süreç inovasyonu Örnekleri

Altıncı inovasyon nasıl yapılır tekniği, üretim teknolojisindeki gelişmeleri eski ürünlere adapte etme tekniğidir. Örnek olarak, seramik rendeyi verebiliriz. Eskiden seramik hassas üretilemediği için keskinlik gerektiren ürün tasarımlarında kullanılamıyordu. Şimdi üretim teknolojisi geliştiği için keskin rende imalatında seramik malzemeler seçilebilmektedir. Üstelik daha sağlıklıdır. Rendenin bir özelliği daha var, hem gidiş hemde dönüş yönündeki bıçakları sayesinde rendeleme süresini 2 kat azaltmaktadır.

 
inovasyon nasıl yapılır e ödev
 

Origami Tekniği ile İnovasyon Yapımı

Yedinci teknoloji tasarım inovasyon nasıl yapılır tekniğimiz ORİGAMİ tekniğidir. Origami tekniği sayesinde ürünlerin kapladıkları hacimleri istediğinizde artırıp, istediğinizde azaltabilirsiniz. Çoğu ürünü kullanılırken hacmi büyük fakat kullanmadığınızda hacmi küçük olsun istersiniz. Bunlara en iyi örnek bisikletçilerin kullandığı kask ve kalem kutusu sayılabilir.

 
Temel inovasyon kaynakları
Temel inovasyon kaynakları
Bir ürünün inovasyon yolculuğu
 

Origaminin bir diğer özelliği hem dinamik hemde statik kalabiliyor olmasıdır. Yani istediğinizde hareket edip kıvrılabilmektedir, istediğinizde de sabit durup dayanım gösterebilmektedir. Buna en iyi örnek kar ayakkabıları gösterilebilir. Kara basarken geniş yüzey oluşturup sabit durabilen, adım atarkende kolaylıkla kıvrılıp adım atmanızı sağlayan bir sistem örnek olarak verilebilir.

 
inovasyon yenilik nasıl yapılır
yenilik nasıl yapılır

Doğal İnovasyon nasıl Yapılır kısaca

 

Doğadaki canlıları inceleyerek yeni buluşlar yapabilirsiniz. Helikopter böceğinin nasıl uçtuğunu ve iki kanadıyla havada sabit nasıl asılı kaldığını inceleyip bir helikopter tasarlanabilir.  Helikopter böcekleri havada asılı kalırken aniden ileri doğru hızlanıp tekrar anide durabilmektedir.

 
yenilik nasıl yapılır
 

Teknoloji tasarım inovasyon nasıl yapılır konusunu sizlere anlatmaya çalıştık. Daha fazla inovasyon nasıl yapılır örnekleri istiyorsanız mail adresinize gönderebiliriz.

 

Daha fazla bilgi için makalelerimizi okuyabilirsiniz


 
 
 
 

# İnovasyon nasıl Yapılır kısaca # Teknoloji tasarım inovasyon Nasıl Yapılır # Okullarda inovasyon örnekleri # Temel inovasyon kaynakları # İnovasyon Yapımı # inovasyon nasıl yapılır e ödev # inovasyon örnekleri nasıl yapılır # inovasyon yenilik nasıl yapılır